70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Drzewka Bonsai Kalisz Pomorski

Drzewka Bonsai Kalisz Pomorski

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Ale składa się, że nigdy co innego czytać o Bonsai, oglądać, a nawet hodować, i co innego popatrzyć na krajowe oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai rzeczywiście są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie sądzi, czy tylko my Europejczycy kiedy myślimy Bonsai więc z razu przychodzi nam do osoby Japonia?

Drzewka Bonsai Tuczno

Drzewka Bonsai podstawowe informacje

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci jacy przeszli w Japonii mogą potwierdzić, że drzewka Bonsai można napotkać na każdym kroku. Ważna je wykryć w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w obecnych polach drzewko Bonsai nie tylko ma zadanie zdobić ale również podnosi prestiż firmy. Bonsai królują też w ogrodach również tych przy świątyniach ale i przy zwykłych domach oraz w pomieszczeniach. Przy przejściu do budynku można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a i złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy uzyskać drzewko Bonsai wtedy nie cierpi spośród tymże dłuższego problemu. Wybór istnieje rzeczywiście silny, że że byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy podobnie jest pełen, ponieważ cena Bonsai zależy nie właśnie z wieku drzewka ale oraz z ręki mistrza. Tak to za drzewko Bonsai możemy zapłacić z kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Narzędzia i akcesoria do pisania drzewek Bonsai także można uzyskać bez większego problemu. Jest ich wszystkie mnóstwo w zakładach ogrodniczych oraz przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na targach przedświątecznych, bo to właśnie tam skorzystać można z porad prawdziwych znawców i mistrzów w realizacji Bonsai.

Samą z popularniejszych przyjemności jakie można podziwiać jest ciężkie drzewko Bonsai w parku samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podał w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który umieścił je ponad stawem. Dziś sosna jest leciwym i wielkim drzewem, która tworzy zachwyt turystów.

Kiedy widzimy na drzewa występujące w naturze nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymaga poprawiająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai istnieje taką miniaturką drzewa rosnącego w przyrodzie, będzie dodatkowo świadkami zmian, przede każdym jeśli należy o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai przebywamy w zachodzącym procesie następujących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej rozumieć otaczający nas świat i pozbawiamy go odwrotnie niż kiedyś.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie publiczne i cieszą wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w odpowiednim czasie sprawi, że Bonsai będzie korzystał własną głębię, którą będzie być cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który wpływa, że nasz Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest szczególnie podatna na nocne przymrozki, a wówczas nie ma co się iść z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera również inny kolor. Jest ostatnie silna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drewna w bliskiej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancję na sposoby, które pragniemy przygotować, a które są niezbędne. Tylko to gdy drzewko ma znacznie energie musimy usunąć zbyt wielkie liście, które psują formę i za długie pędy.

Jesienią ale jesteśmy do czynienia z pełną paletą barw. W relacji od wyboru są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po wszystkie odcienie brązu. Ciekawostką jest to, iż im słoneczniejsze lato, tym ciemniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z nadejściem jesieni.

Aby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został zaprojektowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie potrzebne zabiegi, jakich należy dokonać przy pielęgnacji drzewka Bonsai w porządku, a i ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w przeciwnych porach roku:

Styczeń

To swoisty okres. Trzeba mieć aby temperatura dobra nie przekroczyła +10 stopni. Przebywamy w owym czasie wystawiania drzewka na dobre promienie słoneczne ponieważ widać to się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które zostały zabezpieczone przed mrozem powinny być jeszcze wilgotne podłoże. I te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie maj w którym potrafimy zacząć pamiętać o przesadzaniu. Dobre i niepodatne na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal trzeba wspominać o tym, aby uchronić je przed mrozami. Bo w lutym drzewka interesują się z zimowego snu toż potrzebują mieć niemało dużo wilgotno. Nie możemy ich jednak przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z pełniejszymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby już się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednakże jak właśnie gałązki staną się bardziej elastyczne to wchodzimy do czynienia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w którym potrafimy także dokonywać cięć. Otwierające się pąki na drzewku Bonsai będą gwoli nas informacją opowiadającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Też na jakich nie ma pąków to wycinamy, ale też z pąkami przycinamy do dobrej długości. W marcu możemy jeszcze drzewko przesadzić jeśli dawno tego braku nie wykonywaliśmy. Możemy jeszcze zacząć drutować przecież w technologia bardzo delikatny, żeby nie poobrywać pąków. W marcu i sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy właściwie toż należy zacząć walkę spośród nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to należy drzewka chronić przed nimi. Możemy jeszcze przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich małe tegoroczne pędy dojrzeją. Choć w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, ale na drutowanie drzewek liściastych istnieje teraz zbyt późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami danymi do pielęgnacji Bonsai z pewnym wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie sprawdzać jego wilgotność. Jeśli należy o przycinanie to odpowiednio teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być czujni, jeśli należy o szkodniki i codziennie pytać czy każde się nie pojawiły.

Czerwiec

To poziom upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy zrobić już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając żeby nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W doba kiedy promienie słoneczne są bardzo szybkie nie opryskujemy liści bo zatem im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. Toż idealny pora na cięcia, bo w owym czasie rany po cięciach bardzo szybko się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można zacząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci a to podlewamy kilka razy dziennie. Gdy jesteśmy drzewko kwitnące lub owocujące wtedy nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na wartości odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe trendy to mogą one zimą przemarznąć. To moment na zdjęcie drutów. Tak więc oglądamy dość dokładnie konary i cele, na jakich założyliśmy druty i jeśli tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w skórę to już zdejmujemy. Z aktualnej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, a tak ogólnie rzecz traktując jest więc poziom kiedy drzewko robi się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie realizujemy już żadnych sposobów formowania, jak dodatkowo nie nawozimy już Bonsai, aż do innej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście ponieważ mogłyby się być źródłem chorób i szkodników. Są przecież wyjątki: buki, dęby, graby, które stanowią brązowe liście, mogą przeżyć na drzewach. Ponadto w wypadku drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Jest więc oraz godzina na przygotowanie znaczenia dla własnego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai stawiamy na miejscu zimowym. Najgroźniejsze są mrozy trzymające się przez parę dni, gdyż to korzenie nie mogą korzystać wody i dystrybuować jej do większych partii drzewka. W żadnym jednak przypadku nie należy ich przekazywać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci to ich prawdziwe bycie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments