70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobra

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Dobra

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej wartości z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć”. Teraz na wstępie okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w formy Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w siły Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii wykonywanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza natury nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością stanowi niezwykle wymyślną i raczej oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedyna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej sprawie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych pań i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zbudowany na dowodach „Stawki trudniejszej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej popularnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem może istnieć wiek reżysera – jest on mniejszy od innego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który stanowił odpowiedzialny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze powstawaniem nowej akcji z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak ma ona wielu elementów tego kina. Nie wyszło w nim wielu spektakularnych efektów specjalnych jak i silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich władał on poszukiwania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu zjawiska zeszłych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami tymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje danych oraz lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, jednak na największą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w ogromnym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że dalej są w klasycznej formie. Co wysoce, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć” nie jest popularnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest znaczny raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Mimo tego, że zarówno czas jak i tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że ukazanie na szerokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi prawdziwy hołd dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments