70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Kalkulator do obliczania netto brutto

Kalkulator do obliczania netto brutto

Kalkulator do obliczania netto brutto

Kalkulator brutto – netto VAT powstał przede wszystkim po to, by przy jego pomocy szybko i co najważniejsze wiarygodnie przeliczyć kwotę brutto na netto (bądź odwrotnie), przy zastosowaniu odpowiedniej w danym przypadku stawki VAT. Bez wątpienia dużym atutem kalkulatora jest fakt, że przy jego pomocy możliwe jest również prawidłowe obliczenie stawki VAT. Kalkulator pozwala na wyliczenie wartości netto i brutto, a także podatku VAT nawet w przypadkach gdy znana jest tylko jedna wartość. Warto również wspomnieć o tym, że bazuje on zarówno na stawkach aktualnych (n poziomie 23%, 8% oraz 5%) oraz stawkach starszych, które obowiązywały do roku 2010 (22%, 7% oraz 3%). Wszystkie kwoty wyliczane są z dokładnością co do dwóch miejsc po przecinku.

Kalkulator do obliczania netto brutto

 

Kalkulator VAT swoje praktyczne zastosowanie znajdzie przede wszystkim w sytuacji, w której z różnych przyczyn konieczne staje się szybkie, ale przede wszystkim wiarygodne obliczenie tego, jaka cena dla danego produktu bądź usługi z punktu widzenia przedsiębiorcy będzie najbardziej korzystna. W tym przypadku niezależnie tak naprawdę od tego, która z kwot jest pożądana do wyliczenia, kalkulator podaje je wszystkie – kwotę netto, kwotę brutto oraz wartość podatku VAT (tu niezbędna jest jednak znajomość stawki VAT dla poszczególnych produktów czy usług).

Kalkulator VAT to narzędzie niezwykle przydatne (i to nie tylko przedsiębiorcom) w bardzo wielu sytuacjach. Jednak zdecydowanie najczęściej jest on stosowany przez przedsiębiorców zawsze wtedy, gdy potrzebują obliczenia wartości (brutto, netto bądź VAT), którą zobowiązani są do przedstawienia na fakturze. Ponadto rozwiązanie to będzie niezwykle przydatne, gdy kontrahent określa maksymalną wartość brutto, jaką jest skłonny zapłacić za dany produkt czy usługę.

Podatek VAT w Polsce (obowiązuje od roku 1993) zaliczany jest do grupy podatków pośrednich. Jest on pobierany na każdym z etapów rynkowego obrotu produktów czy też usług. W zależności charakteru prowadzonej działalności oraz uzyskiwania odpowiednich dochodów są przypadki, w których do pewnego momentu przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku VAT. Istnieją jednak też przypadki, w których opłaty będzie musiał wnosić już na początku podjęcia swoje działalności gospodarczej. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą wyrobów jubilerskich,
  • przedsiębiorców sprzedających szlachetne kruszce pod różną postacią,
  • przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą produktów, na które obowiązuje podatek akcyzowy,
  • przedsiębiorców zajmujących się obrotem nowych środków transportowych,
  • przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą pewnej grupy nieruchomości,
  • osoby świadczące usługi prawne w zakresie doradztwa,
  • przedsiębiorcy których główna siedziba działalności nie znajduje się w Polsce.

Warto zdawać sobie sprawę także z tego, że mając na uwadze obowiązujące w Polsce przepisy za płatnika VAT uznaje się osobę fizyczną, prawną bądź dowolną jednostkę organizacyjną (pod warunkiem ,że nie posiada ona zdolności prawnej) prowadzącą własną działalność gospodarczą. Ponadto dodatkowym płatnikiem VAT stają się wszystkie te jednostki organizacyjne, które są zobowiązane do wnoszenia opłaty celnej. W tym przypadku, nawet gdy z powodu przepisów importowane towary nie podlegają opłatom celnym, taka jednostka nie zostaje automatycznie zwolniona z obowiązku uiszczania opłaty za podatek VAT.

Każdy, kto zastanawia się nad prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, niezależnie od tego, w jakim zakresie będzie się ona odbywała, powinien zastanowić się nad tym, czy ze względu na charaktery prowadzonej działalności będzie zobowiązany do rozliczania podatku VAT, czy też może zgodnie z przepisami zostanie z tego obowiązku zwolniony. Niezależnie od doświadczenia i branży, kalkulator brutto netto, zawierający w sobie możliwość obliczania wysokości stawki VAT będzie niezwykle praktycznym i użytecznym narzędziem, znajdującym swoje zastosowanie w wielu sytuacjach. Przy jego pomocy można szybko przeliczyć niezbędne wartości, w sposób bardzo wiarygodny i rzetelny.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments