70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Kontrakty typu futures – co warto o nich wiedzieć?

Kontrakty typu futures – co warto o nich wiedzieć?

Kontrakty typu futures - co warto o nich wiedzieć?

Kontrakty typu futures to obecnie jedne z najczęściej występujących na giełdach instrumentów pochodnych. Tym samym spełniają kluczową rolę na światowych rynkach finansowych. Stosowanie futures pomaga określić oczekiwania cenowe dotyczące bardzo zróżnicowanych grup produktów takich jak akcje, towary, udziały czy stopy procentowe. Kontrakty terminowe mogą być też z powodzeniem wykorzystywane podczas zamawiania surowców, a także do zabezpieczania się przed nieuniknioną zmiennością na globalnym rynku.

Co wyróżnia kontrakty terminowe futures?

W przeciwieństwie do słynnych rynków spot, na których wartość danego produktu jest aktualną ceną za błyskawiczną dostawę, kontrakty futures stanowią umowę na zakup danego produktu w ściśle określonej przyszłości po ustalonej z góry cenie. Mnóstwo spółek uzależnionych od paliwa oraz materiałów, takich jak metale szlachetne nabywa kontrakty terminowe futures, żeby zniwelować nieustanną zmienność rynkową.

W ramach kontraktów terminowych futures można również handlować wirtualnymi aktywami. Najbardziej popularne z nich to indeksowe kontrakty terminowe oraz procentowe kontrakty terminowe. Są one z reguły wykorzystywane przez inwestorów w celu zabezpieczania się przed ryzykiem inwestycyjnym. Jest to szczególnie popularna opcja dla początkujących traderów. Jeśli jesteś jednym z nich, możesz skorzystać z nagradzanej platformy reprezentowanej przez Saxo Bank Polska, uzyskać dostęp do ponad 200 kontraktów futures na metale szlachetne, indeksy, energię, a także produkty rolnicze, stopy oraz FX ze światowych giełd.

Kontrakty futures versus forward

Kontrakty forward w przeciwieństwie do kontraktów futures, zawiera się bez udziału pośrednictwa giełdowego. Wystarczy kupujący i sprzedający. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej ryzykowne, gdyż to właśnie giełda jest przynajmniej częściowym gwarantem bezpieczeństwa oraz wywiązania się z umowy przez obie strony. W przypadku kontraktów forwards wypełnienie warunków umowy opiera się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu.

Jest jeszcze jedna istotna różnica między kontraktami futures a forward. Wiąże się ona z celami, do jakich są wykorzystywane kontrakty. Pierwsze z nich stosowane są w zależności od manipulacji samą ceną. Ich niewątpliwą przewagą jest zapewnienie anonimowości oraz posiadanie pośrednika w postaci giełdy. Kontrakty forward dają natomiast gwarancję zakupu instrumentów finansowych po określonej wcześniej cenie, ale trzeba przy tym zachować ostrożność, gdyż istnieje konieczność osobistego dochodzenia swojej racji problemów z wykonaniem warunków umowy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments