70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Kredyt hipoteczny w sześciu krokach

Kredyt hipoteczny w sześciu krokach

 

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to nie wyjście do sklepu po bułki – tutaj trzeba się przygotować i na własną rękę ustalić plan działania, aby zminimalizować niespodzianki, które mogą pojawić się w trakcie tego procesu.

1. Ustalenie zdolności kredytowej – znacząco obniżają ją takie czynniki jak: zatrudnienie w oparciu o umowę o dzieło, zaawansowany wiek kredytobiorcy, czy posiadanie innych zobowiązań kredytowych. Warto zatem na samym początku poznać kwotę, jaką bank będzie skłonny nam zaproponować i dopiero na jej podstawie określić wartość nieruchomości.

2. Wybór nieruchomości – o ile często wybór dom/mieszkanie jest prosty i zapada niejako naturalnie, o tyle dalsze wybory to duży wachlarz możliwości. Możemy wybierać między rynkiem wtórnym, bądź ofertami deweloperów, zarówno w przypadku mieszkań jak i domów. Warto porównać ceny inwestycji w zależności od lokalizacji, sąsiadującej infrastruktury oraz stan budynku – aby zostawić sobie część funduszy na ewentualny remont.

3. Wybór banku – choć zasady przydzielania kredytu hipotecznego są obwarowane ustaleniami prawnymi, poszczególne oferty banków różnią się od siebie. Nie ma jednej, najlepszej na dany okres oferty – warunki kredytu należy dobierać w oparciu o własne wymogi i konkretną sytuację finansową.

4. Przygotowanie dokumentów – bank do podpisania umowy będzie potrzebował szeregu dokumentów świadczących o zatrudnieniu, zarobkach, innych zobowiązaniach kredytowych. Pracownik działu produktów hipotecznych poinformuje szczegółowo, jakie dokument będą niezbędne w naszym przypadku.

5. Podpisanie umowy przedwstępnej – w przypadku zakupu mieszkania/domu na rynku wtórnym, bądź deweloperskiej – przy rynku pierwotnym. Z taką umową i kompletem pozostałych dokumentów należy udać się do banku w celu ich złożenia. W tym momencie czeka nas okres weryfikacji, trwający najczęściej 2 – 4 tygodni. Po tym czasie bank informuje o decyzji kredytowej i jeśli nasze podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone następuje najważniejszy i finalny punkt:

6. Podpisanie umowy kredytowej – wcześniej możemy zapoznać się z jej projektem, w którym znajdziemy szczegółowe informacje na temat wszelkich opłat związanych z udzieleniem przez bank pożyczki, a także marży, oprocentowania, i wszelkich zasad spłaty kredytu.

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments