70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Kredyt to ogromne zobowiązanie finansowe i odpowiedzialność.

Szybkie pozyczki bez bik online na sm dowód osobisty bez wychodzenia z domu

Kredyt to ogromne zobowiązanie finansowe i odpowiedzialność.

Kredyt to ogromne zobowiązanie finansowe i odpowiedzialność. Każdy podejmujący się zobowiązań tego typu, musi wiedzieć, jak to powinno wyglądać, warto więc zdobyć na ten temat, chociażby podstawową wiedzę. Żadnego zobowiązania finansowego nie powinno podejmować się bezmyślnie, dlatego każdy krok powinien być odpowiednio zaplanowany, przemyślany i analizowany. Jeśli ktoś zastanawia się nad wzięciem kredytu, to powinien zajrzeć do tego artykułu, aby móc dowiedzieć się, na co przede wszystkim zwracać uwagę.

Czasami niektórzy znajdują się w pewnej potrzebie, to znaczy w potrzebie finansowej. Niektórzy starają się na spokojnie rozwiązać swój problem, natomiast w przypadku innych osób od razu pojawia się myśl, aby wziąć kredyt lub pożyczkę. Tym razem zajmiemy się jednak kredytem i tym, czy w ogóle go potrzebujemy, a także sprawą, na co dokładnie uważać, jeśli chcemy go wziąć.

Czy ty go naprawdę potrzebujesz?

Zanim w ogóle zdecydujesz się na jakieś zobowiązanie finansowe wobec kogoś, zastanów się, czy nie masz żadnego innego wyjścia. Tu nie chodzi o to, że to jest tak przerażające rozwiązanie, tylko o to, że kwota zobowiązania będzie cię cały czas w jakiś sposób obciążała i może nieco utrudnić życie. Z tyłu głowy cały czas będzie istniała świadomość, że masz kredyt do spłacenia, a dodatkowo jeszcze są odsetki, które przecież w dłuższym okresie mogą znacznie obciążyć budżet domowy. Jeśli łatwo Ci się bierze kredyt i nie czujesz wobec tego żadnych oporów, możesz wplątać się w pewną pułapkę finansową, z której już nie tak łatwo będzie ci się wydostać, ponieważ prócz podstawy finansowej, będzie to miało także pewną podstawę psychologiczną. Pomyśl o tym, czy może czasem swoich potrzeb finansowych nie możesz rozwiązać w jakiś inny sposób. Może pomoże ci rodzina? Może być też tak, że tak naprawdę masz czas na zebranie pieniędzy i skrupulatne odkładanie rozwiązałoby twój problem, ale tobie po prostu się nie chce i chcesz mieć wszystko na tu i teraz. Zastanów się poważnie nad tym, czy na pewno chcesz obciążać swój portfel czymś, co w razie twoich kłopotów finansowych może cię znacznie pogrążyć.

Dokładnie wybieraj banki

Jeśli już jednak zdecydowałeś się na ten kredyt, to dokładnie wybieraj banki, które ten kredyt mogą ci użyczyć. Nie mówimy już tu o parabankach, wobec których najlepiej jest się w ogóle nie zobowiązywać, ponieważ nie działają one na podstawie prawa bankowego i łatwo jest przez to wplątać się w kłopoty i bardzo wysokie odsetki. Wybierając bank, najlepiej będzie, aby miał on już, chociażby kilkuletnią historię działalności w kraju. Najlepiej jest też sprawdzić o nim opinie i to, jak traktuje się tam klientów. Skoro interesuje nas kredyt, to warto też porozmawiać z kimś, kto tam kredyt ma i go spłaca lub też spłacił i podpytać, jak to dokładnie wygląda. Chodzi o to, by poznać stosunek banku do klienta i też uczciwość banku. Czasem może trafić się przedsiębiorstwo, które lubi w umowach stosować różne kruczki i do tego pospiesza klienta, aby ten czuł presję podpisani umowy i jej nie przeczytał, a to jest bardzo zła praktyka. Popatrz też nie tylko na to, jak traktuje się klienta, ale jakie są warunki wzięcia kredytu. Czy może stosuje się jakieś ulgi? Jak wyglądają koszty dodatkowe? Czasem w banku, w którym jest się stałym klientem, kredyt może być nieco tańszy właśnie przez to, że jest się klientem i dzięki temu uzyskuje się pewne upusty.

Ile gotówki potrzebujesz?

Bierz tylko dokładnie tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Nie podchodź do kredytu tak, że jeśli ktoś już ci go dał, to weźmiesz trochę pieniędzy ekstra, ponieważ wplątujesz się tylko w niepotrzebne zobowiązania i koszty. Najlepiej będzie, jeśli będziesz miał wcześniej przygotowane dokładne wyliczenia, jakiej kwoty będziesz potrzebować i tylko tyle weźmiesz. Dzięki temu nie będziesz też dokupować niepotrzebnych rzeczy, co stanie się w końcu tylko problemem.

Jeśli kredyt jest na małą kwotę, to przy spłacie nawet kilkaset dodatkowych złotych może stać się dla ciebie problemem, więc dokładnie się zastanów nad tym, co robisz.

Ile ma wynosić okres kredytowania?

Poznając warunki kredytu, pomyśl też, na jaki czas chcesz wobec banku się zobowiązać. Z reguły raczej im krócej, tym lepiej, ponieważ krócej będziesz musiał się męczyć z kredytem, ale pomyśl też o tym, ile będzie cię to kosztowało. Czasem będziesz miał do czynienia z ratami stałymi, a czasem malejącymi. W niektórych przypadkach jedna z tych dwóch opcji będzie dla ciebie o wiele korzystniejsza od drugiej. Pamiętaj też, że w krótkim okresie możesz przewidzieć, jak będzie wyglądała twoja sytuacja finansowa, natomiast nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się dziać w ciągu kilku lat. Oczywiście w przypadku kredytów hipotecznych, mamy do czynienia raczej z dłuższą spłatą, jednak to wszystko zależy od podejścia do tematu. Jeśli ktoś jest w stanie, to może też zażyczyć sobie dłuższego terminu, lecz spłacać wszystko w większych kwotach, niż wynoszą raty i w ten sposób i tak kredyt zostanie spłacony szybciej. Należy jednak w tym wypadku uważać, ponieważ niektóre banki życzą sobie dodatkowych opłat, za wcześniejszą spłatę kredytu. Może i czasem wydaje się to dla konsumenta mało logiczne, jednak tak po prostu działają przedsiębiorstwo działające na rynku finansowym.

Jakie są dodatkowe koszty kredytu?

Zazwyczaj, jeśli słyszymy lub oglądamy reklamy kredytów, to jedyne zobowiązanie, o jakim słyszymy, to jedynie rata, a także oprocentowanie, jakie nas czeka. Wszyscy myślą, że na tym się kończy i dlatego kredyt nie wygląda dla nich tak przerażająco. Niestety, gdyby wszystko było tak, jak to się podaje w reklamach, to świat byłby pełen idealnych ofert i produktów. Prawda jest taka, że zazwyczaj do standardowych kosztów kredytu, trzeba jeszcze doliczyć sobie dodatkowe koszty. Zazwyczaj na pewno będziemy mieć do czynienia z ubezpieczeniem i z prowizją i to już na samym początku. Większość banków stosuje to opłaty, jako obowiązkowe i bardzo rzadko można spotkać się z tym, by były one dobrowolne. Tutaj wszystko będzie zależało od kwoty, na jaką bierzemy kredyt, jednak czasem trzeba się przygotować nawet na kilka set złotych. Z kolejną opłatą możemy się spotkać również na samym początku i jest to opłata przygotowawcza. W przypadku niektórych banków może ona wynosić nawet ponad jeden tysiąc złotych. Może i w stosunku do całej kwoty kredytu nie będzie to znaczący procent, jednak dla nas może być to ogromna kwota, na którą nie byliśmy przygotowani.

Nawet jeśli sami w domu liczymy sobie, ile będzie nas wynosił kredyt, to nie myślimy o tych wszystkich dodatkowych opłatach, których po prostu nie jesteśmy świadomi. Niestety nie wszystko tak ładnie wygląda i trzeba się przygotować na nawet kilkutysięczne zwiększenie kosztów kredytu. No i jest jeszcze jeden z często stosowanych dodatkowych kosztów, to znaczy karta kredytowa.

Możemy się zastanawiać, po co nam ona w ogóle będzie i stwierdzić, że jej nie chcemy, ale w przypadku niektórych kredytów będzie ona obowiązkowa. Wszystko byłoby ładnie, gdybyśmy tylko ją otrzymali i nic z tego by nie wynikało, jednak zazwyczaj okazuje się, że bank pobiera comiesięczną opłatę, za możliwość z korzystania z niej. Nawet jeśli przez cały okres kredytu nie skorzystaliśmy z niej ani razu, to z naszego konta mogło już ubyć co najmniej kilkaset złotych. Prócz tych opłat można się spotkać jeszcze z innymi, jednak o tym wszystkim najlepiej jest się jeszcze dowiedzieć po prostu w banku gdzie, jeśli będziemy brać kredyt, mają obowiązek nas po prostu o tym poinformować.

Oferty promocyjne

Nie wszystko jednak musi tak źle wyglądać i czasem możemy się spotkać z ciekawymi ofertami, które warto wykorzystać, jeśli akurat mamy w planach wziąć kredyt. Czasem warto nawet poczekać, jeśli chcemy wziąć kredyt, właśnie na takie oferty, które nieco mogą nam obniżyć jego koszty. Czasem to będzie kilka tańszych rat, czasem przez kilka miesięcy mniejsze opłaty, czy też niższe oprocentowanie, ale zawsze to będzie coś, co nieco zmniejszy koszty ogólne, jakie będziemy musieli ponieść. Zazwyczaj jednak też jest tak, że są to tylko oferty dla klientów banku, którzy mają już w nim konto. Warto jednak obserwować cały czas strony banków i oferty, ponieważ może zdarzy się tak, że właśnie trafimy na coś ciekawego.

A gdy nie będziesz w stanie spłacić kredytu?

Czasem zdarzają się pewne sytuacje losowe, na które po prostu nie mamy wpływu. Będą to lżejsze lub cięższe zdarzenia, jednak mogą one mocno uderzyć w nasze źródło dochodów i nagle pojawia się problem. Nieraz będzie też tak, że zupełnie stracimy źródło dochodów, a kredyt sam się nie spłaci. Większość banków zabezpiecza się na taką okazję i zawsze przy większych kwotach kredytobiorca musi dopisać do umowy kilka dodatkowych osób, które poniosą dalsze koszty kredytu, jeśli osobiście kredytobiorca straci płynność finansową. Są to tak zwani żyranci. Niekiedy jednak bank nie prosi o coś takiego, a kredytobiorca nie przejmuje się tym, że nagle może nie mieć możliwości spłaty. Wtedy trzeba sobie jakoś z tym poradzić. Bank nie będzie się przejmował naszą osobistą sytuacją i po prostu, jeśli tylko już będzie mógł, to przy pomocy komornika pobierze majątek o wartości kwoty pozostałej do spłaty i na tym skończy się umowa banku z kredytobiorcą. Czasem może być też tak, że bank wpisze kredytobiorcę na bankową listę niesolidnych dłużników, co może sprawić problem, w przypadku kolejnych kredytów.

Dlatego każdy kredytobiorca powinien zabezpieczyć się w ten sposób, że wśród członków rodziny i przyjaciół znajdzie osoby, które w razie problemów pomogą mu, a on będzie miał zobowiązanie wyłącznie wobec nich. Wiadomo przecież, że lepiej jest być zadłużonym u osoby znajomej, niż w banku.

Nie ulegaj reklamom

Marketing króluje w naszym świecie, również tym finansowym i wiele osób daje się nabierać na te wszystkie sztuczki, które stosowane są w różnych reklamach. Najczęstsze kłamstwo, jakie stosowane jest w reklamach kredytu, dotyczy jego oprocentowania. Nawet jeśli bank przykładowo podaje, że oprocentowanie będzie wynosiło, powiedzmy pięć procent, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Oczywiście na reklamie można znaleźć prawdziwą informację, co do oprocentowania i jest ona umieszczona zazwyczaj gdzieś na samym dole reklamy i napisana bardzo małym druczkiem. To rzeczywiste oprocentowanie, to inaczej RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Nagle okazuje się, że zamiast pięciu procent, w skali roku oprocentowanie wynosi nawet dwadzieścia procent. W świetle prawa bank zrobił wszystko dobrze, jednak kredytobiorcy łatwo dają się nabierać. Dlatego nigdy nie można patrzeć na procent, jaki jest podawany na reklamie, tylko trzeba zapoznać się z RRSO.

Zawsze czytaj umowę!

Przy każdym zobowiązaniu finansowym najważniejsza jest umowa. Można z kredytodawcą dogadać się na różne warunki, które są niby dla nas dobre, jednak w ostatecznym rozrachunku i tak okazuje się, że nie zostały one wprowadzone do umowy i znajdujemy się w niekorzystnej sytuacji dla nas. Najważniejsze jest to, co zostało zapisane w umowie, dlatego za każdym razem, jeśli tylko dochodzi do wzięcia kredytu, należy zapoznać się z każdym punktem, który widnieje w umowie. Trzeba czytać wszystko, nawet to, co jest napisane na samym końcu malutkim druczkiem i bardzo ważne też jest to, aby to wszystko móc zrozumieć. Wiadomo, że całe społeczeństwo nie zna się na pojęciach ekonomicznych, dlatego też, jeśli tylko w umowie coś jest niezrozumiałe, należy poprosić pracownika banku o dokładne wyjaśnienie nam tego pojęcia. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie doszło do żadnego nieporozumienia. Niektórzy nie czytają umów, a potem dziwią się, że ich raty tyle wynoszą, czy też warunku kredytu są dla nich tak niekorzystne, chociaż umawiali się na coś innego. Najważniejsza jest umowa pisemna i to na niej trzeba się skupić.

0 0 vote
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments